Best Of 2021

By AFM Team – December 1, 2021

With another year under our belt, we look back on the valleys and mountaintops. From the Texas Snowpocalypse to the continual ebb and flow of pandemic restrictions, we’ve been through the dark and back. But ultimately, we’ve gotten to see some pretty awesome things happen in the health and fitness industry within our community, including gyms adapting to COVID-19 and new places popping up. Here’s to the end of another great year of supporting, encouraging and enduring!

NUTRITION WINNERS

Best Smoothie or Juice Shop

  1. JuiceLand
  2. Daily Juice Cafe
  3. The Soup Peddler

Best Local Coffee Shop

  1. Summer Moon Coffee
  2. Merit Coffee Co.
  3. Dog Day Nitro Bar

Best Non-Taco Food Truck

Two people standing outside the Garbo's food truck.

Garbo’s Food Truck

  1. Garbo’s
  2. Patrizi’s
  3. Arlo’s

Best Taco

  1. Tacodeli
  2. Veracruz
  3. Torchy’s

Best Health Food Restaurant

  1. True Food Kitchen
  2. Casa de Luz
  3. Flower Child

Best Plant-Based Restaurant

  1. Casa de Luz
  2. The Beer Plant
  3. TIE: Bouldin Creek Cafe and Counter Culture

Best Bar

  1. Nosh and Bevvy
  2. Whisler’s
  3. The Roosevelt Room

Best Local Brewery or Distillery

A truck in front of Treaty Oak Distilling.

Treaty Oak Distilling

  1. Treaty Oak Distilling
  2. Meanwhile Brewing Company
  3. TIE: The Brewtorium and Pinthouse Brewing

Best Local Winery

  1. The Austin Winery
  2. William Chris Vineyards
  3. Wanderlust Wine Co.

Best Local Chef

  1. Alex Grimsley
  2. Tyson Cole
  3. John Carver

Best Curbside Service

  1. H-E-B
  2. Bouldin Creek Cafe
  3. Komé

Best Farmers’ Market

  1. Mueller
  2. TIE: Lakeline and Downtown
  3. Sunset Valley

Best Nutritionist

  1. Shannon Dolan
  2. Laurie Christine King
  3. Meaghan MacLean

LIFESTYLE WINNERS

Best Store for Fitness Apparel and Gear

  1. Alo Yoga
  2. RIDE Indoor Cycling
  3. Lululemon

Best Spa Experience

  1. Milk + Honey
  2. Viva Day Spa
  3. Lake Austin Spa Resort

Best Staycation

  1. Four Seasons
  2. Fairmont Hotel Austin
  3. Lake Austin Spa Resort

Best Local Nonprofit

  1. Austin Pets Alive!
  2. YMCA
  3. Ballet Austin

Best Running Shop

Inside the Fleet Fleet Austin shop.

Fleet Fleet Austin

  1. Fleet Fleet Austin
  2. The Loop Running Supply Co.
  3. Rogue Running

Best Bike Shop

  1. Mellow Johnny’s
  2. Trek
  3. The Peddler Bicycle Shop

Best Water Sport Rentals

  1. Rowing Dock
  2. Texas Rowing Center
  3. Austin Rowing Club

Best CBD Shop

  1. Greenbelt Botanicals
  2. Restart CBD
  3. Hemp Lyfe

Best Hike and Bike Trail

Lady Bird Lake/Ann & Roy Butler Trail.

Lady Bird Lake/Ann & Roy Butler Trail

  1. Lady Bird Lake/Ann & Roy Bulter Trail
  2. Walnut Creek
  3. Greenbelt Trails

Best Vet Clinic

  1. PAZ Veterinary
  2. West Lynn Vet
  3. Austin Urban Vet

Best Pet Food Store

  1. Tomlinson’s Feed
  2. Healthy Pet
  3. Paws on Chicon

Best Live Music Venue

  1. ACL Live at the Moody Theater
  2. Stubb’s
  3. Mohawk

Best Local Musical Artist

  1. Gary Clark Jr.
  2. The Black Pumas
  3. Bob Schneider

WELLNESS WINNERS

Best Physical Therapist

  1. Carter Physiotherapy
  2. Dr. Jess of Generator Athlete Lab
  3. Michael Tillman

Best OB/GYN Doctor

  1. Dr. Christopher Seeker
  2. Dr. Diana Wang
  3. Dr. Megan McCoin

Best Cosmetic Surgeon

  1. Dr. Rocco Piazza
  2. Dr. Aisha White
  3. Dr. Ned Snyder IV

Best Acupuncturist

  1. Lucas Brown
  2. Andra Millian
  3. Chanelle MacNab

Best Orthopedic Doctor

  1. Dr. Scott Welsh
  2. Dr. Matthew Crozier
  3. Dr. John McDonald

Best Dermatologist

  1. Dr. Renee Snyder/Snyder Dermatology
  2. Dr. Amy McClung
  3. Dr. Lisa Rhodes

Best Hospital

  1. St. David’s
  2. Ascension Seton
  3. Dell Children’s Medical Center

Best Dentist

  1. David Frank, D.M.D.
  2. Dr. Bryan Smith D.D.S. (of Carr & Smith Dentistry)
  3. Summer Rydel D.D.S.

Best Massage Therapist

  1. Leah Levitan – Align Massage
  2. Katie Davies
  3. Nick Picchetti, LMT/MT

Best Chiropractor

  1. Dr. Daniel at Family Health Chiropractic
  2. Health Plus ATX
  3. Lifespring Chiropractic

Best Pediatrician

  1. Dr. William F. Getman
  2. Dr. Valerie Wheelock
  3. Dr. Jaime Ramirez

Best Med Spa

Inside the Viva Day Spa.

Viva Day Spa

  1. Viva Day Spa
  2. Rejuvenate Austin
  3. La Vie en Rainey

Best Mental Health Professional

Dr. Timothy Zeddies smiling.

Dr. Timothy Zeddies

  1. Dr. Timothy Zeddies
  2. Dr. Annie Farmer
  3. TIE: Dr. Jacqueline James-Friedman, Dr. John Howard, Dr. Ferny Barceló, Dr. Katie Dillingham and Dr. Danielle Underwood

Best Allergist

  1. Dr. Edward Peters
  2. TIE: Dr. Maria Gutierrez and Dr. Allan K. Lieberman
  3. Aspire Allergy & Sinus

FITNESS WINNERS

Best Place to Workout

Inside RIDE Indoor Cycling.

RIDE Indoor Cycling

  1. RIDE Indoor Cycling
  2. TIE: LOVE Cycling Studio and HIT Athletic
  3. Regymen Fitness

Best Bootcamp

  1. HEAT Bootcamp
  2. Camp Gladiator
  3. Barry’s

Best CrossFit Gym

  1. UpReach CrossFit
  2. CrossFit Central
  3. HIT Athletic

Best Yoga Studio

  1. BFREE YOGA
  2. Black Swan
  3. HIT Athletic

Best Barre Studio

  1. Pure Barre
  2. MOD Fitness
  3. barre3

Best Pilates Studio

  1. Pure Pilates
  2. ALIGN
  3. TruFusion

Best Lagree Studio

Inside the TLS ATX Global.

TLS ATX Global

  1. TLS ATX Global
  2. Pure Pilates
  3. Urban Lagree

Best Cycling Studio

  1. LOVE Cycling Stuido
  2. RIDE Indoor Cycling
  3. HIT Athletic

Best Boxing/MMA Gym

  1. Knockout
  2. HIT Athletic
  3. Lions Krav Maga

Best Free Community Workout

  1. UpReach CrossFit
  2. Camp Gladiator
  3. ATX Sprint Squad

Best Virtual Fitness Experience

  1. BFREE YOGA
  2. RIDE Indoor Cycling
  3. Paragon Training Methods

Best Personal Trainer

  1. RP Stuart
  2. Laurie Christine King
  3. Sierra Nevels

Best Yoga Instructor

  1. Fonzy Hernandez
  2. Tod Moore
  3. Shelby Autrey

Best Barre Instructor

  1. Anika Jones-Schoenbaum
  2. Susie Gibson
  3. Paige Fischer Glotzbach

Best Pilates Instructor

  1. Vlada Sheber
  2. TIE: Liza Edebor, Banks Cooney and Katie Rose
  3. Adriana Sanchez

Best Lagree Instructor

  1. Adriana Jamet
  2. April Lambert
  3. Deb Woodard

Best Cycling Instructor

  1. Bryan Gonzales
  2. David Garza
  3. Cole Cragin

Best Running Coach

  1. Sonya Schement
  2. Laurie Christine King
  3. Gilbert Tuhabonye

Best Group Fitness Instructor

Close up of Brandon Gonzales.

Brandon Gonzales

  1. Brandon Gonzales
  2. RP Stuart
  3. Tyson Brower

Best Youth Fitness Programs

  1. HIT Athletic
  2. Lions Krav Maga
  3. YMCA

Best Youth Sports League

  1. HIT Athletic
  2. WAYA
  3. YMCA

Best Influencers in Austin Fitness & Health Community

  1. Fonzy Hernandez
  2. Laurie Christine King
  3. Taylor Dayne Loyd

Hardest Workout in Austin

  1. HIT Athletic
  2. Regymen Fitness
  3. LOVE Cycling Studio

Best Race/Run

Graphic for Run for the Water.

Run for the Water

  1. Run for the Water
  2. Cap 10K
  3. Austin Marathon

Best Cycling Event

  1. Hill Country Ride for AIDS
  2. The Driveway Series
  3. Race Pace Bend

Best Fitness Competition

  1. DEKA Fit
  2. CG Games
  3. The Fittest Experience

Best New Gym

  1. HIT Athletic
  2. BEAT Fitness ATX
  3. Lift ATX
 
 

Related Articles

Advertisement
View Our Menus
AFM Digital Magazine