The 2019 Best Of Awards

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

The Best of Austin

Our readers voted in a variety of categories to voice some of their favorite stores, people, gyms, eateries — all the components of a fit and healthy lifestyle. If your favorite didn’t make the list, let your voice be heard next year and vote for your favorite.

Lifestyle

Best Store for Fitness Apparel and Gear

1st RIDE

2nd Lululemon

3rd Academy

Best Spa Experience

1st Milk and Honey

2nd Lake Austin

3rd Viva Day Spa

Best Staycation

1st Lake Austin Spa

2nd Austin Motel

3rd The Line Hotel

Best Local Nonprofit

1st Austin Pets Alive

2nd Gazelle Foundation

3rd Flatwater Foundation

Best Running Shop

1st Ready to Run (TIE)

1st Texas Running Company (TIE)

2nd Fleet Feet

3rd The Loop Running Supply

Best Bike Shop

1st Bicycle Sport Shop

2nd Bicycle World

3rd Mellow Johnny’s Bike Shop

Best Hike and Bike Trail

1st Townlake/Lady Bird Lake

2nd Barton Creek Greenbelt

3rd Brushy Creek

Best Vet Clinic

1st Westlake Animal Hospital

2nd Paz

3rd Urban Vet

Best Pet Food Store

1st Tomlinsons

2nd Healthy Pet

3rd Pets Mart

Best Live Music Venue

1st ACL LIVE/Moody Theatre

2nd Stubb’s

3rd Emo’s

Best Local Artist

1st Gary Clark Jr.

2nd Bob Schneider

3rd Willie Nelson

Fitness

Best Place to Workout (Central Austin)

1st Love Cycling

2nd Pure Pilates Austin (downtown)

3rd Castle Hill Fitness (downtown)

Best Place to Workout (North Austin)

1st Regymen Fitness

2nd Lions Krav Maga

3rd UpReach CrossFit

Best Place to Workout (South Austin)

1st Atomic Athlete

2nd Pure Pilates Austin (South Lamar)

3rd The Peach House

Best Place to Workout (East Austin)

1st Athletic Outcomes

2nd Austin Bouldering Project

3rd Urban Lagree

Best Place to Workout (West Austin)

1st Hill Country Indoor

2nd Castle Hill Fitness (Westlake)

3rd Ride Indoor Cycling (Westlake)

Best Bootcamp

1st Camp Gladiator

2nd Barefoot Bootcamp (Trufusion)

3rd HEAT Bootcamp

Best Strength & Conditioning Gym

1st Atomic Athlete

2nd UpReach CrossFit

3rd Bear Creek

Best Yoga Studio

1st Practice Yoga

2nd Black Swan

3rd Wanderlust

Best Barre, Pilates, Lagree Studio

1st Pure Barre

2nd Pure Pilates Austin

3rd MOD Fitness

Best Cycling Studio

1st Ride Indoor Cycling

2nd Love Cycling

3rd SoulCycle

Best Boxing/MMA Gym

1st Knockout Austin

2nd Lion’s Krav Maga

3rd Fight Club

Best Free Community Workout

1st Sprint Squad

2nd November Project

3rd Summer Sunset Series

Best Personal Trainer

1st Laurie Christine King

2nd Izzy El-Ubaydy

3rd Kim Eagle

Best Yoga Instructor

1st Raina Gradford

2nd Shelby Autrey

3rd Diana Wilcox

Best Barre/Pilates/Lagree Instructor

1st Holly Phinney

2nd Anika Jones Schoenbaum

3rd Caitlin Fennessy

Best Cycling Instructor

1st Alana Woolf

2nd David Garza

3rd Megan Knight

Best Running Coach

1st Gilbert Tuhabonye

2nd Erik Stanley

3rd Chris McClung

Best Group Fitness Instructor

1st Cole Cragin

2nd Mark Tovar

3rd Justin Adams

Best Ambassador to Austin’s Health & Fitness Community

1st Laurie Christine King

2nd Caprice Richards

3rd Izzy El-Ubaydy

Hardest Workout in Austin

1st Camp Gladiator

2nd Atomic Athlete

3rd Regymen Fitness

Best Race/Run

1st Capitol 10K

2nd Run For Water

3rd Turkey Trot

Best Trail Running Race

1st Texas Switchback

2nd Spartan Trail Race

3rd Ragnar Relay Series

Best Cycling Event

1st Hill Country Ride for AIDS

2nd LIVESTRONG Challenge

3rd Driveway Series

Best Fitness Competition

1st CG Games

2nd Austin’s Fittest

3rd The Fittest Experience

Best New Gym

1st Regymen Fitness

2nd TruFusion

3rd Atomic Outpost

Nutrition

Best Smoothie Shop

1st JuiceLand

2nd Soup Peddler

3rd Blenders & Bowls

Best Local Coffee Shop

1st Patika

2nd Summermoon

3rd Jo’s

Best Non-Taco Food Truck

1st Paperboy

2nd  Arlo’s (Tie)

2nd Patrizi’s (Tie)

3rd Garbo’s

Best Taco

1st Tacodeli

2nd Torchy’s

3rd Veracruz

Best Health Food Restaurant

1st Flower Child

2nd True Food Kitchen

3rd Picnik

Best Bar

1st Whisler’s

2nd The Roosevelt Room

3rd Nosh & Bevvy

Best Local Wine, Beer or Spirit

1st Tito’s

2nd Deep Eddy

3rd Live Oak

Best Farmers Market

1st Mueller

2nd Republic Square Downtown

3rd Lakeline

Best Nutritionist

1st Laurie Christine King

2nd Carly Pollack

3rd Colleen Flynn

Wellness

Best Physical Therapist

1st Carter Physiotherapy/Jarod Carter

2nd Quantum Physical Therapy
(Dr.’s Sarah & Brenda)

3rd Mondo Sports Therapy
(Dr.’s Pieter Kroon & Katie Gwyn)

Best OB/GYN Doctor

1st Dr. Christopher Seeker

2nd Dr. Allison Anderson

3rd Dr. Jennifer Summers

Best Cosmetic Surgeon

1st Snyder Plastic Surgery

2nd Dr. Ashley Gordon

3rd Dr. Rocco Piazza

Best Acupuncturist

1st Lucas Brown

2nd Matthew Kirsch

3rd Chanelle MacNab

Best Orthopedic Doctor

1st Dr. John McDonald

2nd Dr. Scott Welsh

3rd Dr. Matthew Driscoll

Best Dermatologist

1st Westlake Dermatology

2nd Snyder Dermatology

3rd Sanova Dermatology

Best Hospital

1st St. David’s Medical Center

2nd Seton Medical Center

3rd Dell Children’s Medical Center

Best Dentist

1st Dr. Summer Rydel

2nd Dr. Michael Bell

3rd Dr. Matthew Horne

Best Massage Therapist

1st Nick Picchetti

2nd Michelle Hittner

3rd LaQuanda Cotten

Best Chiropractor

1st Daniel Gonzalez

2nd Noah Moos

3rd John Tuggle

Best Pediatrician

1st Dr. Brian Temple

2nd Dr. Thomas Dawson

3rd Dr. Jaime Ramirez

Best Med Spa 

1st Rejuvenate Austin

2nd Mint and Thyme

3rd Kalologie 360 Spa

Best Mental Health Professional

1st John Howard

2nd Casey Lepper

3rd Tracy Carver

Best Allergist

1st Dr. Allen Lieberman

2nd Dr. Edward Peters

3rd Dr. Robert Cook

Share.

Comments are closed.

What's Fit, Fun and Local?

Stay Up To Date With Our Newsletter

X
X